Feng Shui v praxi

Podle základní myšlenky Feng Shui protéká naším prostředím životní energie, která má významný vliv na naše myšlení a pocity. Její tok ovlivňuje uspořádání prostředí, ve kterém žijeme, proto se v určitých místech a prostorách cítíme lépe než v jiných. Feng Shui si klade za cíl pomocí určitých prospěšných změn  domácího či pracovního prostředí tok energie usměrňovat  a dodávat tak lidem více klidu, svěžesti a životního elánu.

V čem nám může Feng Shui pomoci?

Feng Shui je tradiční umění, které slouží ke zlepšování všech stránek života kultivací našeho prostředí dle principů harmonie a proudění energie. Získalo širokou popularitu, praktikuje ho a těší se z pozitivních účinků slibného umístění stále více lidí. Tito lidé vytváří harmonii a štěstí ve svých vztazích, zvyšují prosperitu a rozpouští chronické vzorce selhání, obtíží a stresu novým uspořádáním svého životního a pracovního prostředí.

I v české republice si lidé čím dál více uvědomují, že Feng Shui není pověrečná magie, ani pomíjivý módní trend. Uvědomují si, že  fyzické okolí ovlivňuje každou složku našeho vnitřního i vnějšího bytí.

Můžeme Feng Shui uplatnit už při stavbě domů?

Návrhy a realizace architektonických krajinných celků, interiérů a nábytku chápeme jako významné projevy lidského jednání, jako příležitost ke změnám, vývoje a nového růstu nejen na fyzické úrovni. Při aktivní a vědomé práci propůjčíme novou rovnováhu místům a těm, kteří ho obývají, nebo navštěvují. V rámci civilizačních změn a soudobých přístupů ve stavebnictví, je vhodné používat materiály, které jsou zdravé jak pro člověka, tak pro Zemi. Cílem je poskytnout člověku zázemí a podněty pro jeho vlastní rozvoj a růst.

Jde podle Feng Shui vybavit každá místnost?

Vizuální styl pomáhá esteticky kultivovat prostředí a ovlivňuje morální a sociální vztahy. Pohled na hezké, stylově sladěné prostředí pomáhá duši prostředí spokojeně prožívat, sladěný vizuální styl je podporou rozvoje osobnosti i firmy. Proto je vhodné vybavit podle Feng Shui každou obytnou místnost. Slouží-li k obytným či komerčním účelům suterénní, či půdní prostory, vybavíme je a nasměrujeme podle principů Feng Shui také.

Suterény a půdy, které slouží pouze jako úložné prostory nepodporujeme. Je zde však nutný pořádek, čistota a přehled. Suterén ovlivňuje naše podvědomí a půdy myšlení. Pokud žijeme ve velkém domě, kde nejsou využívány všechny místnosti, může dojít v některé z životních oblastí jako jsou např. vztahy nebo finance ke stagnaci. Snažíme se proto využít a pojmenovat každou místnost.

Obytný prostor je živý a je třeba k němu takto přistupovat. Pokud není aktivován, tak se oslabuje stejně jako svaly na našem těle, jestliže se nehýbeme.

Další důležitou složkou je očista prostoru, která nabízí snadný a neuvěřitelný způsob, jak ze svého domova udělat bezpečné útočiště. Očista prostoru nám pomáhá obnovovat rovnováhu a smysluplnost našeho života nebo pracoviště účinně transformovat a nesmírně prohlubuje výsledky Feng Shui. Provádí se při stagnaci, rekonstrukci, po úmrtí, nemoci, před narozením dítěte, opakovaných potížích, nežádoucí návštěvě, napětí apod…

Feng Shui nám rovněž pomáhá chránit majetek, dobře prodat či koupit nemovitost, podpořit dítě ve studiu a sebedůvěře, vyřešit zdravotní potíže či finanční situaci, podpořit vztahy…

Příklady z praxe:

  •  Díky jednoduché úpravě půdorysu domu – vyřešeny finanční potíže
  • Správným nasměrováním a uvolněním energie – prodej domu, který předtím čekal velmi dlouho na nového majitele
  •  Přesunutím nábytku, výmalbou a doplňky se žákyně ZŠ s radostí vracela do svého pokoje, do kterého se zamilovala, s nadšením se připravovala do školy a v klidu usínala – dříve se v pokoji odmítala učit a spát
  •  Po úpravě dekorací v dětském pokoji se dítě přestalo chovat nepřátelsky ke svému sourozenci a vrstevníkům v MŠ.
  • Harmonizací v prostorách firmy se výrazně vylepšili vztahy na pracovišti a firma začala prosperovat
  • Úpravou  sklepních prostor se všem obyvatelům domu zpevnily základy ve všech životních oblastech (stačila jednoduchá dekorační malba).
  •  Odstraněním nevhodného předmětu z půdy přestala ženu po několika letech bolet hlava
  • Po harmonizaci bytu a osobní konzultaci se ženě dostalo úcty a většího ohodnocení na pracovišti. Stejnou odměnou byla i pozitivní proměna životního partnera.

Mnohdy stačí jen nepatrná změna a život se nám mění před očima – stačí jen chtít.

Feng Shui není jen metoda, ale způsob existence, proto stojí za to jej uplatňovat a žít podle něj.

Pro časopis Phoenix 3/2013 napsala Iva Matyášová, přední poradkyně a lektorka metody Feng Shui
Tel: 605 861 136, e-mail: iva@kralovskefengshui.cz, www.kralovskefengshui.cz

Trendy v osvětlení: designová světla

Účelné a přitom efektivní osvětlení interiéru, které překvapí každou návštěvu. Právě taková jsou designová stropní svítidla. Můžete tak osvětlit svou domácnost trendy osvětlením, které jen tak nevyjde z módy. Osvětlení už dávno nemusí být jen funkční, dnes se stalo součástí bytového designu a dají se s ním dělat opravdové divy. Dopřejte svému interiéru svěží osvětlení.

Vhodná designová stropní svítidla mohou zlepšit náladu

Zdá se vám to až příliš? Opak je pravdou. Studie ukazují, že osvětlení ovlivňuje naši psychiku, to je vědecky prokázáno. Stejně tak designové osvětlení spolu s vhodným světelným zdrojem, chromatičností světla a intenzitou nebo barvou, může přímo naši psychiku ovlivňovat. A to minimálně tím, že navodí správnou atmosféruDesignová stropní svítidla se vyrábí ve stovkách variant, je tak snadné si vybrat přesně to, které se vám líbí.

Při výběru dbejte na typ materiálu

Designové stropní svítidlo není jen tak. Jeho výběr může být složitý. Doporučujeme se ze všeho nejdřív zaměřit na materiál, ze kterého je designové svítidlo vyrobeno. Většinou se vyrábí ze sklakovu nebo dřeva. Setkat se ale můžete také s různými textiliemi nebo plasty – ty nejlevnější pak mají papírová svítidla. Papíru jako materiálu se doporučujeme vyhnout, protože se špatně udržuje a nemá takovou životnost. Ojediněle se můžete setkat s designovými svítidly z betonu.

Jaký typ designového stropního svítidla zvolit?

Jakmile budete mít jasno v tom, jak by vaše nové designové světlo mohlo vypadat, budete se muset zamyslet nad jeho typem. Zpravidla se lidé nebo designéři rozhodují mezi závěsným designovým svítidlem nebo stropním panelem. Závěsná designová svítidla sice vypadají opravdu dobře, ale opticky zmenšují prostor. Takže pokud máte menší byt nebo nízké stropy, doporučujeme raději sáhnout po stropním panelu, který v takovém případě vypadá lépe.

Co je Feng Shui?

Změní náš život.

Pohled několik tisíc let nazpět do světa, jenž je tajemný, ale vstřícný k tomu, kdo chce porozumět.

…svět, ve kterém najdete odpovědi na zdánlivě nesouvisející otázky…

Energie prostoru pro zdravý a harmonický život

Již od pradávna si člověk hledal příbytek, který by mu poskytoval bezpečí, ochranu, teplo a možnost dobít své energie, které mu zajistily možnost přežití. Dlouhodobým sepětím s přírodou si tak člověk vytvořil cit pro správný prostor, který mu bude energie dodávat a ne mu je ubírat. Naučil se energie od přírody brát a ne proti nim bojovat. Byl si totiž vědom, že energie, které vyčerpá zbytečným bojem s přírodou, mu pak budou chybět pro jeho přežití.

 

Staré umění Feng Shui za více než pět tisíc let zmapovalo působení energií okolí na člověka a vytvořilo učení, které nám i dnes umožňuje uspořádat si svůj životní prostor (dům, byt, zahradu, kancelář atd.) tak, aby nás energie našeho okolí podporovaly a nevyčerpávaly nás.

Ve své praktické podobě je Feng Shui velmi racionální systém využitelný například při stavbě, či úpravě domu, bytu nebo pracoviště, při řešení vztahů, zdravotních problémů, řízení výroby a organizaci práce. Jde o všeobecně použitelný a naprosto univerzální „lidský jazyk“ nabízející návody k řešení mnohých problémů.

Nezbytnou podmínkou pro vytvoření zdravého a harmonického prostoru je přesné určení jeho funkce. To znamená jasně definovat, k čemu nám má daný prostor sloužit. Zda je to místo pro odpočinek, pro posezení s přáteli, pro vzdělávání se, pro práci na projektu, pro práci s penězi, pro klidný spánek atd.

Často děláme tu chybu, že za svůj prostor považujeme převážně interiér domu, bytu, místnosti, kanceláře. Už méně věnujeme pozornost domu jako takovému, pozemku, a téměř žádnou pozornost nevěnujeme okolí domu a krajině kolem. Přesto nás i tyto energie velmi silně ovlivňují.

 

Krajina

Nejprve si uvědomíme, jaká krajina obklopuje místo našeho pobytu. Je to krajina hornatá, kopcovitá, lesnatá, vodní, je zde hodně polí? Nebo jsme v centru velkého města, naší „krajinou“ jsou paneláky či velká obchodní centra, továrny atd.? Každý typ krajiny má svoji energii, která na nás bude působit.

 

Okolí

Jde hlavně o bezprostřední okolí pozemku, na němž stojí dům, ve kterém se nachází náš prostor. I zde musíme jasně vědět, co kolem nás je. Jsou to domy, stromy, zahrady, silnice, řeky, rybníky, louky, stožáry, lampy, vysoké napětí, velkoplošné reklamy atd.?

Musíme se také podívat, zdali z okolí něco míří na náš pozemek: ostré rohy okolních domů, antény, dráty, sloupy atd. To vše bude velmi silně oslabovat energie našeho prostoru. V takovém případě musíme tyto nepříznivé vlivy umět tzv. „odklonit“, tj. odvrátit je od našeho prostoru. K tomu nám mohou pomoci např. i pomůcky Feng Shui.

 

Pozemek

Dále bychom si měli projít pozemek našeho domu. Co se na něm nachází? Jsou to stromy, tráva, beton, kameny, asfalt? Teče přes pozemek potok, je tam mokřina nebo nepořádek? Hledáme vše, co nám nějakým způsobem může znepříjemnit život a tím oslabit naše energie. Musíme pak vědět, jak se těchto nepříjemných energií zbavit.

 

Dům

Podobně musíme prozkoumat i náš dům. Hodnotíme, jak na nás působí jeho tvar, jednoduchost nebo naopak členitost, má-li hodně ostrých hran, jaký je jeho povrch, jakou má barvu fasáda, střecha.

Vchod jsou ústa do domu, kudy proudí životodárná energie do prostoru. Proto musí být dobře upravený, viditelný, jasný. Nesmíme mít žádné pochyby, že se jedná o vchod do domu. Velikost vchodových dveří musí odpovídat velikosti domu.

Měl by být velkorysý a poskytnout co nejvíce místa pro vstup do interiéru.

 

Interiér

Pro práci s interiérem má umění Feng Shui několik různých metod. Z hlediska interiéru musíme určit funkci jak celému prostoru, tak i jednotlivým místnostem.

Důležité je uvědomit si, že největší část energie proudí do interiéru hlavním vchodem. Aby nám prostor mohl tuto energii dál poskytovat, je důležité zajistit její volný průtok prostorem. Proto velkou pozornost musíme věnovat stavu našeho vchodu, vstupní hale či předsíni a všem komunikačním prostorám interiéru – tedy chodbám.

Vzhledem k tomu, že prostor by nám měl energii dodávat, je nutné věnovat také velkou pozornost těm místnostem, kde energie získáváme nejvíc. Energii získáváme z jídla a při spánku. Z tohoto pohledu jsou tedy kuchyň (potažmo i jídelna) a ložnice nejdůležitější místnosti v interiéru.

V případě dětského pokoje je nesmírně důležité znát energie vlastních dětí (astrotyp). Např. pokud je naše dítě velmi aktivní a my mu do pokoje dodáme aktivní jangové energie, může se to významně projevit na roztěkanosti, nesoustředěnosti apod. Naopak bude-li dítě tiché, neprůbojné a my mu v pokojíčku vytvoříme podmínky pro klidné jinové energie, může mít toto dítě problém se sebejistotou, sebedůvěrou a může trpět i stavy strachu či depresí.

Hlavně musí být dětský pokoj opravdu dětský a ne abychom svým dětem vytvořili „dospěláckou“ místnost. Náš život se dělí do několika etap (dětství, zrání, dozrávání, zralost, stárnutí a stáří) a ke každé této etapě patří příslušné energie.

 

K zamyšlení

Současné vědní poznatky potvrzují, že základ přírody stojí na kvantové úrovni, tedy daleko za molekulami, atomy a jejich částicemi. Na této úrovni hmota a její ekvivalent energie již neexistují a jeví se jako jednotné pole obsahující shluky neviditelných vibrací. Přiblížili jsme se tak nyní svými poznatky k hranici poznání, kterou dosáhlo lidstvo již před mnoha tisíci lety.

 

Abychom mohli poznatky Feng Shui v potřebné míře využívat, je důležitá touha po změně či úprava stávajících životních poměrů, snaha vcítit se do aktuálního problému a odvaha překonat navyklé způsoby myšlení. Je třeba správně pochopit nutnost změny a být na ni připraven zrovna tak, jako kterýkoliv nemocný člověk, jenž se chce uzdravit.

Staré čínské přísloví říká: „Dobrého lékaře požádej o pomoc až těsně před svým uzdravením.“ To znamená, že pacient, který se chce uzdravit, musí navštívit lékaře ve stavu připravenosti. Musí být připraven na změnu, ke které dojde v průběhu léčby. A je vlastně úplně jedno, zda je nemocný nějaký člověk, anebo prostor, ve kterém se nachází. Obvykle spolu obojí souvisí a vzájemně se podmiňuje.

 

Feng Shui je uvědomovaným způsobem života v systému, jehož jsme součástí. Proto klademe důraz na intuici, tzn. nejen na bezděčné dodržování stanovených zásad, ale i na jejich citlivé včleňování do konkrétních podmínek každodenního života.

Feng Shui má svá pravidla, avšak množství vzájemně se ovlivňujících činitelů a jejich variant je téměř nekonečné. Jejich harmonické uspořádání je jenom jedním z cílů, k nimž postupně spějeme. Jejich úplné dosažení přináší opětné splynutí s podstatou, z níž jsme vznikli a jejíž jsme součástí.

 

Feng Shui není jen systém a metoda, ale i způsob EXISTENCE. Proto stojí za to jej uplatňovat a žít podle něj.

Feng Shui nejen v našich domovech

Ať naši předkové a nejrůznější kultury nazývaly feng shui jakkoliv, dodržovali jeho pravidla jako cosi samozřejmého. Jestli máte dojem, že jde o „orientální“ záležitost, kterou jsme novodobě přejali, není tomu tak. O magii barev, symetrii a působení prostoru na náš vnitřní život věděl třeba i Karel IV. a středověcí architekti. 

Feng shui je všude kolem nás, je pro nás přirozené, aniž bychom si to uvědomovali. Skrývá se v symbolech, barvách, tvarech, materiálech, talismanech… Proto je fajn, naučit se s ním aspoň malinko pracovat a otevřít se možnostem, které nám přináší. 

Pro tento článek jsem vybrala několik zajímavostí, které mě zaujaly a které lze snadno zakomponovat do našeho bydlení či kanceláře. Jen tak pro začátek. Vyvážené prostředí podle feng shui je ale komplexní a velmi individuální, pokud má za cíl harmonizovat problematické období nebo dokonce dlouhodobé aspekty života, jako jsou zdraví, vztahy, finanční zabezpečení apod.

Pracuje s pěti elementy: voda, oheň, vzduch, země a kov. Každý má své vlastnosti, barvy a materiály a pracuje se s ním mimo jiné s ohledem na to, kdo v prostoru pobývá.

ČISTOTA – PŮL ZDRAVÍ

Stejně jako udržujeme čistotu svého těla a pokud možno i jídelníčku, je zásadní i pro energii domova. Feng shui podporuje spíše minimalismus. Radí třídit a zbavovat se nepotřebného, především nefunkčního a rozbitého. Co jde, opravte, co už neslouží a sloužit nebude, vyhoďte nebo darujte na díly…

Když už jsme u čistoty, dejte si záležet na tom, jak vypadá vchod do vašeho domu/bytu. Je totiž vaší vizitkou, odrazem a také předělem vnějšího a vnitřního prostoru.

 

SE ZRCADLY OPATRNĚ

Zrcadlo odráží nejen prakticky, ale také symbolicky, proto se nehodí k zavěšení naproti vstupním dveřím, kde může odrážet pozitivní energii, která k nám plyne. Ani v ložnici příliš neprospěje, pokud se v nich během spánku odrážíme. Údajně tak mohou mít vliv na nevěru ve vztahu.

 

JAK UHASIT OHEŇ VE VZTAZÍCH

Italskou domácnost může trochu uklidnit oddělení vody a ohně, například v rámci kuchyně. Pokud máte myčku vedle trouby a sporáku, nemusí to dělat dobrotu. Opět zde funguje jednoduchá symbolika s přírodou, kde oheň hašený vodou taky hlasitě syčí. Sporák s dřezem by neměly stát ani naproti sobě, aby element vody a ohně nestály v opozici.

 

PŮSOBENÍ BAREV

Barvy fungují podle feng shui jako energetické zářiče. Bílá je barvou čistoty – zcela bílý interiér ovšem působí příliš sterilně. Žlutá je symbolicky spojená se sluncem, a tak nás i ona zahřívá a rozveseluje. Červená je barvou dlouhověkosti, ale používá se spíše v menším množství. Také s modrou, která podporuje komunikaci a symbolizuje nebe, se to nesmí přehánět. 

Zelená působí hojivě, blahodárně jako v přírodě. Hnědá barva uklidňuje, zpomaluje a dodává nám pocit jistoty – jako když se v přírodě můžeme opřít o kmen stromu. Neopomíjejme v rozumné míře ani lesklé barvičky, jako je zlatá, stříbrná a platinová. Mají totiž působit léčivě.

Pokud tě téma feng shui zaujalo, přečti si o něm víc. Třeba v e-booku Královské feng shui, který zdarma nabízí na svých stránkách Eva Matyášová a který napsala nejen na základě znalostí ze studií, ale také ze stovek domácností, rodin a příběhů, do nichž byla za svoji dlouholetou praxi pozvána.

Zdraví a zdravý životní styl

Že zdravá výživa sama o sobě k zachování zdraví nestačí, dojde každému z nás. Co nám pomůže správné stravování, pokud se budeme honit a málo spát a všechen volný čas proležíme u televize.

 

Pokud chceme, aby naše tělo opravdu dobře fungovalo, musíme mu umět naslouchat.

Mnohý podotkne, ale copak mám na to čas? Ale je pak lépe mít dlouhý čas na nemocničním lůžku, či přinejmenším alespoň doma ve vlastní posteli, až se všechny prohřešky sečtou, podtrhnou a udeří nemoc?

Musíme si uvědomit, že naše tělo je velmi složitý mechanismus, a že to, když se k němu budeme chovat macešsky, se nám může pěkně vymstít, ne hned, ale za nějaký ten čas.

Co tedy nejvíce našemu tělu škodí?

 

Stres

Je to především stres. Stálým stresem si můžeme vyvolat nejrůznější onemocnění. Jsou to například žaludeční vředy, kdy trpí sliznice žaludku zvýšenou tvorbou žaludečních kyselin, dále vysoký tlak a s tím vznikající nebezpečí infarktu či mozkové mrtvice. Samozřejmě strádá psychika, vede to k různým depresím a nepříjemným duševním stavům.

Těžko se dnes vyhnout stresovým situacím, ale musíme se naučit, jak škody stresem způsobené vyrušit. Na to jsou dobré různé relaxační techniky, umět alespoň na 10 minut vypnout jak tělo, tak mysl, uvolnit všechny svaly a vypustit všechny starosti. Tyto techniky jsou velmi užitečné a účinné. Můžeme se je naučit z CD podle mluveného slova za doprovodu příjemné hudby a po nácviku budeme schopni své tělo i mysl uvolnit sami, bez pomůcek, během několika vteřin. Tímto nácvikem se můžeme též naučit stres tolik neprožívat.

Tím se pak stává každodenní život méně náročný. Když ještě přidáme pozitivní myšlení, optimismus a úsměv, který nás nic nestojí, zjistíme najednou, že všechno jde nějak lépe.

 

Nedostatek spánku

Dalším nebezpečím pro zdraví je nedostatek spánku. Mnohé ženy vynakládají velké peníze na různé omlazující krémy, ale nejdůležitější pro pěkný a svěží vzhled, jak vědí mnohé modelky, je dostatek kvalitního spánku, pak postačí i studená voda a froté ručník. A platí to i pro muže! Kvalitní spánek nám navrací sílu, tělo „dobíjí baterie“. Většina lidí nemůže dlouho usnout, před spaním v hlavě řeší nejrůznější problémy. K navození spánku nám opět pomohou relaxační techniky.

 

Vymaž z hlavy starosti, dnes už nic nevyřešíš, ráno půjde s jasnou hlavou vše líp.

Návykové látky

Vůbec nejhorší pro zdraví jsou ale různé návykové látky, které nám mohou ponenáhlu začít řídit celý život.

 

Alkohol

Nejčastější je asi alkohol.

 

Léky na spaní

Další nenápadný nepřítel jsou nadužívané léky na spaní, lehce na ně vzniká závislost, a proto opatrně s nimi, zkuste se jim raději vyhnout a naučit se usínat pomocí relaxace.

Cigarety

Velmi oblíbeným a rádo podceňovaným nepřítelem jsou cigarety. Měli bychom si uvědomit, že kouření dnes je určitě pro tělo horší, než tak před 20 lety, kdy nebylo ještě tolik znečištěné životní prostředí. V případě, že ve městě, či blízko nějaké komunikace inhalujeme kromě smogu ještě dehet a nikotin z cigarety, vystavujeme se velkému riziku vzniku rakoviny a není to pohádka. Mnozí kuřáci však stále tyto věty podceňují a přitom to není jen rakovina, kterou jsou tito lidé více ohroženi, ale také vysoký tlak, ucpávání cév, různé dýchací obtíže a mnohá další onemocnění. Když už musíš kouřit, tak alespoň omez počet cigaret a kompenzuj svůj problém pobytem v přírodě. Jako samozřejmost snad už patří, že s Tebou nemusí pasivně kouřit i ostatní.

Drogy

Další návykové látky, drogy, jsou patrně největším nebezpečím pro zdraví naší mladé generace. Začíná to marihuanou, která ale brzy nestačí a pak lehce mladý člověk sklouzne k tvrdým drogám, které mu v mnoha případech zničí nejen zdraví, ale celý život. Nechoďme s klapkami na očích a pomozme takovým lidem. Nejlepším útočištěm je pro ně poradna a různé specializované pobyty s podobně postiženými lidmi.

Bohužel mám takový pocit, že vzrůstající konzumace drogových látek u nás má své kořeny už v nedostatku času a péče věnovaných dětem v rodinách. Vzniká tak citové trauma a nevyrovnanost, která pak mladého člověka zaskočí v těžké chvíli, se kterou se nedokáže vyrovnat a řeší ji pak únikem z reality pomocí drog. Pro zdravý psychický vývoj každého člověka je nesmírně důležitá rodina, a to pokud možno rodina úplná a hlavně milující.

 

Pasivita

Posledním nepřítelem zdraví je pasivita. Už Darwin nám definoval zákon, který praví, že neužívané orgány zakrní. Nebudeme-li tedy používat svaly, dojde k jejich úbytku a následně také hlavně u žen k osteoporóze, tedy řídnutí kostí. Každá kost, má-li být správně vyplněna, musí na ni být vyvíjen tah ze strany svalu. Proto by už od střední generace mělo být pravidelné cvičení naprostou samozřejmostí. To je ideální stav, který vede k ideální a vyvážené postavě a pomáhá nám zredukovat potíže s páteří, ale také klouby. Budete se nejspíš divit, ale i cvičení mozku myšlením (aby „nezakrněl“) je naprosto nezbytné pro zachování psychického zdraví a zejména u starší generace velmi důležité a nepostradatelné.

O zdraví by se toho dala ještě napsat jistě spousta a jsem si jistá, že jsem na mnohé zapomněla, ale takový malý návod, jak si zdraví zachovat, můj článek snad je. A že je zdraví opravdu to nejcennější, co v životě máme, mi snad dáte za pravdu i Vy. Tak hodně zdraví!

 

Napsala Jarmila Tomášková

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. View more
Souhlasím
Nesouhlasím

Sdílet na Pinterestu