• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • Gmail
  • LinkedIn
  • Buffer

Že zdravá výživa sama o sobě k zachování zdraví nestačí, dojde každému z nás. Co nám pomůže správné stravování, pokud se budeme honit a málo spát a všechen volný čas proležíme u televize.

 

Pokud chceme, aby naše tělo opravdu dobře fungovalo, musíme mu umět naslouchat.

Mnohý podotkne, ale copak mám na to čas? Ale je pak lépe mít dlouhý čas na nemocničním lůžku, či přinejmenším alespoň doma ve vlastní posteli, až se všechny prohřešky sečtou, podtrhnou a udeří nemoc?

Musíme si uvědomit, že naše tělo je velmi složitý mechanismus, a že to, když se k němu budeme chovat macešsky, se nám může pěkně vymstít, ne hned, ale za nějaký ten čas.

Co tedy nejvíce našemu tělu škodí?

 

Stres

Je to především stres. Stálým stresem si můžeme vyvolat nejrůznější onemocnění. Jsou to například žaludeční vředy, kdy trpí sliznice žaludku zvýšenou tvorbou žaludečních kyselin, dále vysoký tlak a s tím vznikající nebezpečí infarktu či mozkové mrtvice. Samozřejmě strádá psychika, vede to k různým depresím a nepříjemným duševním stavům.

Těžko se dnes vyhnout stresovým situacím, ale musíme se naučit, jak škody stresem způsobené vyrušit. Na to jsou dobré různé relaxační techniky, umět alespoň na 10 minut vypnout jak tělo, tak mysl, uvolnit všechny svaly a vypustit všechny starosti. Tyto techniky jsou velmi užitečné a účinné. Můžeme se je naučit z CD podle mluveného slova za doprovodu příjemné hudby a po nácviku budeme schopni své tělo i mysl uvolnit sami, bez pomůcek, během několika vteřin. Tímto nácvikem se můžeme též naučit stres tolik neprožívat.

Tím se pak stává každodenní život méně náročný. Když ještě přidáme pozitivní myšlení, optimismus a úsměv, který nás nic nestojí, zjistíme najednou, že všechno jde nějak lépe.

 

Nedostatek spánku

Dalším nebezpečím pro zdraví je nedostatek spánku. Mnohé ženy vynakládají velké peníze na různé omlazující krémy, ale nejdůležitější pro pěkný a svěží vzhled, jak vědí mnohé modelky, je dostatek kvalitního spánku, pak postačí i studená voda a froté ručník. A platí to i pro muže! Kvalitní spánek nám navrací sílu, tělo „dobíjí baterie“. Většina lidí nemůže dlouho usnout, před spaním v hlavě řeší nejrůznější problémy. K navození spánku nám opět pomohou relaxační techniky.

 

Vymaž z hlavy starosti, dnes už nic nevyřešíš, ráno půjde s jasnou hlavou vše líp.

Návykové látky

Vůbec nejhorší pro zdraví jsou ale různé návykové látky, které nám mohou ponenáhlu začít řídit celý život.

 

Alkohol

Nejčastější je asi alkohol.

 

Léky na spaní

Další nenápadný nepřítel jsou nadužívané léky na spaní, lehce na ně vzniká závislost, a proto opatrně s nimi, zkuste se jim raději vyhnout a naučit se usínat pomocí relaxace.

Cigarety

Velmi oblíbeným a rádo podceňovaným nepřítelem jsou cigarety. Měli bychom si uvědomit, že kouření dnes je určitě pro tělo horší, než tak před 20 lety, kdy nebylo ještě tolik znečištěné životní prostředí. V případě, že ve městě, či blízko nějaké komunikace inhalujeme kromě smogu ještě dehet a nikotin z cigarety, vystavujeme se velkému riziku vzniku rakoviny a není to pohádka. Mnozí kuřáci však stále tyto věty podceňují a přitom to není jen rakovina, kterou jsou tito lidé více ohroženi, ale také vysoký tlak, ucpávání cév, různé dýchací obtíže a mnohá další onemocnění. Když už musíš kouřit, tak alespoň omez počet cigaret a kompenzuj svůj problém pobytem v přírodě. Jako samozřejmost snad už patří, že s Tebou nemusí pasivně kouřit i ostatní.

Drogy

Další návykové látky, drogy, jsou patrně největším nebezpečím pro zdraví naší mladé generace. Začíná to marihuanou, která ale brzy nestačí a pak lehce mladý člověk sklouzne k tvrdým drogám, které mu v mnoha případech zničí nejen zdraví, ale celý život. Nechoďme s klapkami na očích a pomozme takovým lidem. Nejlepším útočištěm je pro ně poradna a různé specializované pobyty s podobně postiženými lidmi.

Bohužel mám takový pocit, že vzrůstající konzumace drogových látek u nás má své kořeny už v nedostatku času a péče věnovaných dětem v rodinách. Vzniká tak citové trauma a nevyrovnanost, která pak mladého člověka zaskočí v těžké chvíli, se kterou se nedokáže vyrovnat a řeší ji pak únikem z reality pomocí drog. Pro zdravý psychický vývoj každého člověka je nesmírně důležitá rodina, a to pokud možno rodina úplná a hlavně milující.

 

Pasivita

Posledním nepřítelem zdraví je pasivita. Už Darwin nám definoval zákon, který praví, že neužívané orgány zakrní. Nebudeme-li tedy používat svaly, dojde k jejich úbytku a následně také hlavně u žen k osteoporóze, tedy řídnutí kostí. Každá kost, má-li být správně vyplněna, musí na ni být vyvíjen tah ze strany svalu. Proto by už od střední generace mělo být pravidelné cvičení naprostou samozřejmostí. To je ideální stav, který vede k ideální a vyvážené postavě a pomáhá nám zredukovat potíže s páteří, ale také klouby. Budete se nejspíš divit, ale i cvičení mozku myšlením (aby „nezakrněl“) je naprosto nezbytné pro zachování psychického zdraví a zejména u starší generace velmi důležité a nepostradatelné.

O zdraví by se toho dala ještě napsat jistě spousta a jsem si jistá, že jsem na mnohé zapomněla, ale takový malý návod, jak si zdraví zachovat, můj článek snad je. A že je zdraví opravdu to nejcennější, co v životě máme, mi snad dáte za pravdu i Vy. Tak hodně zdraví!

 

Napsala Jarmila Tomášková

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. View more
Souhlasím
Nesouhlasím

Sdílet na Pinterestu

Sdílej