Základem je vztah sám k sobě a Feng Shui toto uvědomění nazývá architekturou vnitřního světa. Abychom svůj vnitřní svět obohatili, rozzářili a posílili, začneme nejprve architekturou světa vnějšího, což je poměrně jednoduché. Zbavujeme se věcí, které již nepotřebujeme projdeme šatníky, botníky, poličky, sklepy, půdy, garáže, zahrady, pracoviště. Něco vyhodíme, prodáme, rozdáme, přetvoříme na jinou funkci atd. Již nyní cítíme velkou úlevu. Ano! Právě probíhá rituál a pokud do třídění věcí přidáme záměr, máme téměř vyhráno. Jde to rychle a všem, kteří se rozhodnou změnit svůj život, být šťastný a naplněný každý, každičký okamžik. Zbavování věcí nám totiž pomáhá zbavit se závislostí, lpění, nefunkčních myšlenek, uměle vytvořeného strachu a úleva přichází ihned. To je povrch a pak jdeme více do hloubky. Pokračujeme dále podle potřeby větším, či menším úklidem. Smýváme špínu, čistíme nánosy, mažeme vrzající dveře, pereme textilie, vysáváme a zajišťujeme proudění čerstvého vzduchu a slunce.
Opět úleva, další břemena jsou jako mávnutím kouzelného proutku ta tam. Následuje cílená výmalba se zaměřením na využití místností, světové strany a záměr dosažení úspěchu v určité životní oblasti. V našem případě životní oblasti „ vztahy“. Necháme si změřit geopatogenní zóny (dračí žíly), abychom měli jistotu, že uspořádání nábytku podle Feng Shui má čisté pole. Je to velmi důležité, geopatogenní zóny mohou člověku život obrátit zcela na ruby. Jsou to energie, které běžné oko nevidí, ale dopad bývá velmi nepříjemný jak fyzicky, tak psychicky.
Díky patnáctileté praxi mohu jako konzultantka a lektorka metody Feng Shui potvrdit u klientů opakující se vážné potíže v partnerstvích, rodinách a na pracovištích právě z důvodu neřešených geopatogenních zón. Dále potvrzuji rozdíly v životech lidí po fyzické a energetické očistě domova, zharmonizování a cílené utváření detailů. Je toho velmi mnoho, co může náš život ovlivnit a Feng Shui nabízí řadu možností jak s nimi pracovat na fyzické, nebo velmi jemné úrovni.
Na šťastné vztahy má vliv celý prostor jak interiéru, exteriéru a jejich okolí. Proto je třeba vnímat prostor jako celek a jako s celkem s ním pracovat. Zaměřujeme se na barvy, tvary, materiály a cílené doplňky v podobě obrazů, sošek a jiných dekorací. Upravený prostor má na nás vliv, mysl se zklidňuje, prosvěžuje a postupně začínáme více vnímat a chápat souvislosti. Měníme úhly pohledu, myšlení, vyjadřování a díky regeneraci prostoru v taj čchi otevíráme svá srdce.
Co je psáno, to je dáno a totéž platí při utváření prostoru. Symboly a tvorbou dáváme najevo, co očekáváme. Veškeré symboly, techniky, symetrie a souměrnosti tu byly připraveny již dávno, jako pomoc při proměně lidského vědomí a vstup do bezpodmínečné Lásky. Proto se například Taj čchi nazývá „Srdce prostoru“, které vyzařuje a vibruje na jemných úrovních a opět se vrací zpět. Co srdce našeho prostoru vyzařuje, to působí na člověka a jeho vyzařování. Co člověk vyzařuje, to se k němu vrací zpět v plné síle. Vědomá práce v prostoru je zajímavá, zábavná, smysluplná, povznášející a manifestující se výsledky ohromující.
S úctou Iva Matyášová